DUYURULAR
YTÜ Rüzgar Enerjisi Kulübü
15.08.2011

  Üniversitemiz Rüzgar Enerjisi Kulübü, Türkiye'nin rüzgar enerjisiyle çalışan "ilk profesyonel aracı" nı üretti. Bora adlı araç, Hollanda'daki yarışlarda ülkemizi temsil edecek. 

 

  Geçtiğimiz hafta Anadolu Ajansı ve diğer basın kuruluşlarına arabanın tanıtımı yapıldı. İlgili haberler için:

 

http://video.haberturk.com/haber/video/ruzgar-enerjisiyle-calisan-arac/52786

 

http://www.ntvmsnbc.com/id/25240635/

 

  Proje Sorumlusu Samet Sezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aracın 2,5 metre uzunluğunda, 2 metre genişliğinde ve 3,5 metre yüksekliğinde olduğunu belirtti.

 

  Aracı 6 kişilik bir ekiple yaptıklarını vurgulayan Sezer, aracın 8 bin liraya mal olduğunu, projeye TEMA, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve çeşitli enerji firmalarının destek verdiğini kaydetti.

 

  Yurt dışında bu tür araçların örneklerinin bulunduğunu dile getiren Sezer, şunları söyledi: "Ancak bu aracın Türkiye’de bir örneği yok. O yüzden Türkiye’nin ilk Rüzgar Enerjisi Kulübü olarak böyle bir ilke imza atmak istedik. Rüzgar enerjisiyle çalışan Türkiye’nin ilk profesyonel aracını ürettik. Çok zor yollardan geçtik. Özellikle tasarım konusu bizi zorladı. Belli bir ivme kazandıktan sonra projenin ilerlemesi daha hızlı oldu. Profesyonel kelimesinden kastımız, bu araç bir ustanın yaptığı basit bir araç değil. Bu mühendislik öğrencilerinin, belli teorik hesaplamaları, belli çizimleri yaparak hayata geçirdikleri bir proje."

 

  Türkiye’yi temsil edecekleri yarışmanın 2008’den beri düzenlendiğini ifade eden Sezer, "Geçen yıl Danimarka’da düzenlendi, bu yıl Hollanda’da düzenlenecek. Danimarka’da yapılan yarışmayı, 2 arkadaşımız izledi. Türkiye’den bu yarışmaya katılacak ilk ekip olacağız. Bunun gururunu yaşıyoruz" dedi.

>> Tüm Duyurular